В Україні вкотре хочуть заборонити заочну юридичну освіту

13 августа 2017 г., 12:51:00   91   0

Міністр юстиції України заявив про можливість повної заборони заочної юридичної освіти. Це відомство хоче розробити Концепцію реформи юридичної освіти, в якій передбачити скасування можливості отримання диплома бакалавра-юриста на заочній формі навчання. Необхідно зазначити, що ця ідея не є новою, оскільки минулого року у цей же період Міністерство освіти і науки створило групу для підготовки Концепції вдосконалення юридичної освіти для фахової підготовки правника, де передбачалася відповідна заборона заочної юридичної освіти.


Риторика обох міністерств у цьому питанні однакова: значно знизився рівень вимог до студентів заочної форми навчання, це перетворюється на заробляння ВНЗ грошей, такі “горе-юристи” шкодять державі і суспільству.


І ці аргументи є обгрунтованими і справедливими.


Читайте також: Корпоративні університети в Україні: якими вони будуть


Правда, Мінюст пропонує не повністю заборонити заочну юридичну освіту, а лише на першому (бакалаврському) рівні. Стосовно другого (магістерського) рівня пропонується залишити заочну форму. Чому така диференціація?


Потрібно зазначити, що закон України “Про вищу освіту” передбачає, що навчання у вищих навчальних закладах здійснюється за наступними формами: очна (денна, вечірня) і заочна (дистанційна). І студент має про вибору відповідної форми навчання.


Запропоновані міністром зміни потребують відповідного законодавчого закріплення.


Ліцензії на підготовку фахівців юристів надавалися Міністерством освіти. Відповідно мова може йти про їх анулювання чи відміну з відповідними правовими наслідками.


Аргументи обох міністерств грунтуються на аналізі стану підготовки фахівців за минулі роки.


Але найпростіше заборонити.


Усіх “заочників” можна поділити на декілька категорій: особи, яким необхідний диплом юриста для кар’єрного росту; особи, які не мають змоги вчитися на денній формі навчання в силу особистих чи сімейних обставин, особи, які не мають змоги оплачувати навчання на денній формі, особи, які отримали низькі бали ЗНО і тому змогли поступити лише на заочну форму. Пропозиція міністерства передбачає позбавлення права на освіту усіх цих категорій.


Читайте також: Простое решение: как изменить систему образования


У даному випадку мова повинна йти не про просту заборону однієї з форм навчання, а про посилення державного контролю за дотриманням ліцензійних умов підготовки юристів. Також необхідне створення умов при яких ВНЗ, які готуючи фахівців неналежного рівня, не отримуватимуть ліцензії на їх підготовку.


Реформування повинно полягати у створенні стимулів як ВНЗ так і окремим викладачам надавати високий рівень освітніх послуг. І готувати висококваліфікованих фахівців, а не лише забороняти. Адже у відповідності із законом “Про вищу освіту” ВНЗ мають право самостійно визначати форми навчання та форми організації освітнього процесу, а особи, які навчаються мають право на вибір форми навчання.


І наостанок, чи у компетенції Міністерства юстиції реформування освіти?

Читайте еще

Наши опросы
Как вы попали на наш сайт?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте